Wiecznie młoda, piękna i zdrowa skóra to marzenie wielu z nas. Coraz większa świadomość zachęca nas do prowadzenia zdrowszego trybu życia. Wzbogacamy dietę o zdrowe produkty, regularnie uprawiamy sport i unikamy czynników szkodliwych. Niestety nie wszystkie zagrożenia jesteśmy w stanie wyeliminować. Szczególnie ciężko, kiedy w powietrzu, którym oddychamy czają się substancje, które mają bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Smog – duży problem

Kraków od lat boryka się z problemem smogu. W sezonie jesienno – zimowym dopuszczalne normy dla pyłu przekraczane są wielokrotnie. Stanowi to zagrożenie dla układu krążenia i serca, ale również dla naszej skóry. Substancje toksyczne m.in niskocząsteczkowe pyły, tlenki azotu, dwutlenek siarki i metale ciężkie są odpowiedzialne przede wszystkim za powstawanie wolnych rodników, które wywołują tzw. stres oksydacyjny, który z kolei niszczy włókna kolagenowe i elastynowe, a także uszkadza naturalny płaszcz lipidowy. Dodatkowo chłód osłabia naturalną barierę ochronną naskórka co ułatwia inwazję szkodliwym substancjom na skórę. Cera staje się sucha, szorstka, podrażniona. Pojawiają się na niej zanieczyszczenia, przebarwienia, wolne rodniki powodują, że skóra szybciej się starzeje.

Pewnie zastanawiasz się czy można chronić skórę przed szkodliwym działaniem smogu?

Jeśli przeprowadzka w najmniej skażone zakątki świata jest niemożliwa warto przyjrzeć się swojej pielęgnacji skóry i uzbroić się w kosmetyczną tarczę antysmogową. Co to jest terapia antysmogowa? W walce ze skórnymi skutkami smogu najważniejsza jest ochrona i antyoksydacja. Działanie antyoksydacyjne to takie, w którym odpowiednie składniki kosmetyków będą walczyły ze szkodliwymi wolnymi rodnikami, a tarczą ochronną mają być substancje, które będą wzmacniać płaszcz lipidowy skóry i zabezpieczać ją przed inwazją zanieczyszczeń.

Na jakie składniki warto zwrócić uwagę?

W tej chwili firmy kosmetyczne prześcigają się w poszerzaniu swojej oferty o coraz to nowsze i bardziej innowacyjne kosmetyki, ale w kontekście antyoksydcji warto szukać produktów bogatych w witaminę A, C, E, koenzym Q10, kwas ferulowy oraz ekstrakty roślinne bogate w polifenole i flawonoidy, które możemy znaleźć  m.in. w zielonej herbacie, pestkach winogron, soi czy owocach cytrusowych. To tylko kilka przykładów spośród szerokiej listy wymiataczy wolnych rodników. Składniki te są dość popularne i chętnie stosowane w branży kosmetycznej. Ich aktywność i skuteczność zależy jednak od funkcjonalnych i stabilnych form, wpływ ma również odpowiednie stężenie oraz połączenie z innymi składnikami.

Warto wybrać te najbardziej efektowne. Zachęcam również do skorzystania z profesjonalnej pielęgnacji w gabinecie kosmetycznym. Kraków to miasto, gdzie w naszym salonie można skorzystać z różnych zabiegów począwszy od tych oczyszczających, nawilżających, aż do bardziej specjalistycznych opartych na odpowiednich mikroelementach, witaminach czy aminokwasach.

Doskonałą terapią antysmogową jest połączenie odpowiedniego peelingu chemicznego z kwasem ferulowym oraz witaminą C. To jedne z najsilniejszych antyoksydantów – Prawdziwa bomba antysmogowa

A dla skór bardziej uwrażliwionych szczególnie polecam zabiegi łagodzące, kremowe, odbudowujące warstwę lipidową.

Idealnym wyborem będzie zabieg Thalgo Cold Cream Marine. Dzięki bogatej i odżywczej formule skóra po zabiegu jest otulona i zabezpieczona. Lipopeptydy i olej z mikroalg bogaty w kwasy Omega-3  natychmiast regenerują skórę, a aloes i wyciąg z białego łubinu łagodzi podrażnienia. Doskonałym uzupełnieniem tego zabiegu będą kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji domowej z serii Cold Cream Marine, które na co dzień będą odżywiać i chronić Twoją skórę.