Wiele osób nie ma przekonania do zabiegów na twarz z zakresu medycyny estetycznej. Wiąże się to na przykład ze strachem przed ukłuciem igłą, bólem lub przeciwskazaniami danej osoby do zabiegów medycznych jak np. alergia na preparaty. Dla takich osób masaż twarzy Kobido może stanowić świetną alternatywę.

W naszym salonie w Krakowie masaż Kobido wykonany nawet jednorazowo odmładza twarz poprzez rozluźnienie mięśni, co wpływa na spłycenie zmarszczek, a wykonywany regularnie ma działanie profilaktyczne w terapii starzenia. Można uzyskać efekt wyrównania dysharmonii, niektórych części twarzy, co przyczynia się do pozytywnych zmian w jej rysach, dzięki czemu twarz staje się bardziej odprężona i wypoczęta. Dodatkowo, można uzyskać efekt poprawy owalu i kolorytu, ujędrnienia oraz oczyszczenia skóry, czego przy zabiegach estetycznych typu wypełniacze lub Botox nie uzyskamy.

Czy mięśnie mimiczne mają wpływ na starzenie się skóry naszej twarzy?

Powstawanie zmarszczek jest powiązane bezpośrednio z anatomią twarzy, gdyż skóra stale kurczy się i rozkurcza pod wpływem ciągłych ruchów mięśni. Młode mięśnie bez żadnych przeszkód potrafią wrócić do rozluźnionego i naturalnego stanu zachowując elastyczność i odpowiednią masę, jednak z upływem lat tracą tą umiejętność. Niektóre z nich, jak mięśnie czoła, oczu czy ust zaciskają się tworząc zmarszczki na skórze i wymagają rozluźnienia, a inne zbytnio się rozciągają, jak na przykład mięsień policzkowy, który przyczynia się do opadających policzków, tak zwanych „chomików”.

Nadmiernie rozciągnięty mięsień policzkowy wymaga wówczas pobudzenia i odwrotnie do wymienionych mięśni – napięcia. Masaż Kobido, dzięki swoim relaksującym technikom rozluźnia napięcia w mięśniach, a dzięki szybkim, liftingującym ruchom stymuluje do lepszej pracy wymagające tego mięśnie.

Czym różni się Kobido od innych masaży twarzy?

Przede wszystkim różnorodnością technik. Japoński masaż Kobido ma dużo szerszy repertuar od klasycznego masażu kosmetycznego, przez co zaliczany jest do najtrudniejszych masaży na świecie. Wpływa zarówno na głębokie warstwy skóry jak i na mięśnie mimiczne. Masaż kosmetyczny to w większości subtelne głaskanie, natomiast japoński masaż oprócz ruchów głaskających bazuje na: szybkich technikach perkusyjnych oklepywań, wibracji, głębokim głaskaniu i ugniataniu. Stosuje się dużo głębsze uciski miejsc, które w masażu kosmetycznym traktowane są delikatnie. Wszystkie te techniki łącznie z ruchami przepychającymi limfę zastosowane już w jednej sesji masażu, sprawiają, że jest on dużo skuteczniejszy od innych masaży.

Ponadto Japończycy dodatkowo na pierwszym miejscu skupiają się na zdrowiu energetycznym ciała i ducha, w związku z czym masaż ten koncentruje się nie tylko na kondycji skóry i mięśni, ale również na zbalansowaniu energii Qi przepływającej przez nasze ciało.

Skąd pochodzi masaż Kobido?

Masaż Kobido pochodzi z Japonii i jest jednym z najstarszych masaży na świecie. Powstał już w XV wieku, a stworzyło go dwóch mistrzów Anmy (przed stworzeniem Shiatsu i przed przybyciem zachodniego masażu do Japonii, Anma była jedyną dostępną formą masażu i jest dosłownie tłumaczona, jako „naciskanie „An” – pocieranie „Ma”). Podczas konkursu masażu twarzy panowie rywalizowali między sobą o mistrzostwo, jednak obydwoje byli tak dobrzy, że nie udało się wyłonić zwycięzcy, chociaż konkurs trwał wiele miesięcy… Podczas zawodów mistrzowie zaprzyjaźnili się i wspólnie opracowali swoje własne techniki masażu opierające się właśnie na Anmie. Otworzyli razem siedzibę podobną do firmy, którą nazwali Kobido.

Siedziba ta znajdowała się między dzisiejszym Tokio i Osaką i stała się niezwykle popularna. Legenda głosi, że na początku tylko rodzina cesarska czerpała unikalne korzyści z masażu Kobido. Przez następne kilkaset lat techniki Kobido były przekazywane przez nowych mistrzów.

Kobido to również linia kosmetyczna, a obecnym właścicielem marki jest dr Shogo Mochizuki, który jest jednym z najbardziej doświadczonych i znanych mistrzów masażu japońskiego na świecie. Dziś technika masażu Kobido cieszy się coraz większym powodzeniem i staje się coraz bardziej popularna w wielu prestiżowych instytutach kosmetycznych.

Jakie efekty daje masaż Kobido?

Masaż Kobido powoduje, że już po jednym masażu nasza twarz wygląda na wypoczętą, tak jakbyśmy wrócili z długiego urlopu. Do jego licznych efektów zaliczamy:

– ujędrnienie, lifting skóry

– relaksację mięśni twarzy, karku, szyi i dekoltu

– wygładzenie zmarszczek, bruzd i fałd na skórze

– wzmocnienie i przyrost tkanki mięśniowej (przy regularnych i systematycznych masażach), a co z kolei poprawia kształt twarzy

– poprawę owalu twarzy, dzięki czemu twarz wygląda młodziej

– odzyskanie utraconego blasku skóry

– poprawę kolorytu skóry

– redukcję worków i obrzęków pod oczami

– usunięcie toksyn, zapobiegając tym starzeniu się tkanek

– działanie relaksujące

– regulację bilansu energetycznego całego ciała

Ponad to masaż ma właściwości zdrowotne:

– zmniejsza bruksizm (zmniejsza skutki napięć w obszarze twarzowo – szczękowym)

– łagodzi bóle głowy

– relaksuje osoby zestresowane oraz działa antydepresyjnie

Jak przebiega  masaż Kobido?

Kobido składa się z pięciu etapów:

1. masażu tkanek głębokich,

2. masażu relaksacyjnaego,

3. drenażu limfatycznego,

4. liftingu,

5. akupresury.

Terapeutki z naszego salonu bardzo skrupulatnie podchodzą do każdego etapu. Kobido rozpoczyna się masażem tkanek głębokich twarzy, głowy, szyi, dekoltu i karku – bez zastosowanie kremu – „na sucho” na skórze, aby uruchomić krążenie krwi, zniwelować napięcia skumulowane w mięśniach poprzez ich rozluźnienie, dzięki czemu poprawia się ułożenie włókien kolagenowych oraz funkcje mięśni.

Masaż głowy

Następnie wykonuje się masaż relaksacyjny tych samych części ciała delikatnymi, głaszczącymi ruchami, wykorzystując krem lub masło do masażu.

Przygotowanie do części relaksacyjnej

Kolejnym etapem jest drenaż, który ma za zadanie stymulację układu limfatycznego poprzez przepchnięcie nagromadzonego pod skórą płynu zwanego limfą, dzięki czemu niwelowane są ewentualne obrzęki i zastoje limfatyczne.

Dopiero po tych etapach przechodzi się do najbardziej intensywnych i charakterystycznych technik dla masażu Kobido, czyli liftingu, który obejmuje ruchy takie jak: perkusja, delikatne pociągnięcia, oklepywanie, wibracje, szybkie szczypanie, ugniatanie, rolowanie i głębokie wygładzanie skóry. Intensywne techniki liftingujące maja na celu usunięcie wszelkich napięć, które mogą spowodować sztywność mięśni i zaburzenie ich funkcji oraz stymulację mięśni do pracy.

Ruchy liftingujące masażu Kobido

Masaż Kobido kończy się akupresurą, gdyż twarz – podobnie jak stopy i dłonie – jest miejscem punktów refleksologicznych, które przez tysiące zakończeń nerwowych połączone są z narządami i układami całego ciała. Akupresura, czyli uciskanie konkretnych punktów kciukami lub opuszkami palców na ciele, oddziałuje na cały organizm, przywracając mu równowagę energetyczną. Pobudza również ukrwienie w masowanych obszarach, to zaś wpływa na poprawę kondycji i owalu skóry oraz przywraca harmonię całego organizmu.

Dlaczego oprócz twarzy masuje się głowę, szyję, dekolt oraz kark?

Czy nie wystarczy masować tylko twarz, aby osiągnąć rezultat liftingu?

Rozluźnianie mięśni głowy

Na początku masażysta koncentruje się na mięśniach karku, dekoltu, szyi oraz głowy w celu rozluźnienia mięśni mimicznych twarz. Masowanie tych partii ciała pomaga zlikwidować napięcia w mięśniach ust, oczu i czoła. Kiedy mięśnie szyi są napięte utrudniony zostaje przepływ krwi do twarzy i głowy, a w konsekwencji tkanki są mniej odżywione i mniej dotlenione, dlatego ważne jest masowanie również tego obszaru, aby pobudzić krążenie.

Czy są jakieś przeciwskazania?

Nie ma ich wiele, ale w niektórych przypadkach nie możemy wykonać masażu Kobido i do takich przeciwskazań należą:

– ostre stany zapalne organizmu, gorączka

– stany zapalne skóry (zakaźne i alergiczne)

– przerwanie ciągłości skóry

– trądzik różowaty

– trądzik zapalny

– opryszczka

– wysokie nadciśnienie tętnicze

– świeżo wyrwany ząb i stany ropne okołozębowe

Kiedy można zrobić Kobido, jeśli miało się robione zabiegi z zakresu medycyny estetycznej?

– Botox – należy odczekać 2 tygodnie,

– Wypełniacze kwasem hialuronowym – należy odczekać od 4 do 6 tygodni

– Nici z haczykami – masaż można zrobić dopiero po okresie 6 miesięcy

– Zabieg mezoterapii igłowej – po 3 dniach (do czasu zagojenia się naskórka)

Jeśli nie jesteś pewna czy możesz skorzystać z dobroczynnych walorów tego masażu to zapraszamy do naszego salonu w Krakowie. Japoński masaż twarzy jest świetną alternatywą dla większości osób jako terapia anti aging, a nasze specjalistki chętnie odpowiedzą na Twoje pytania.

Jak często należy wykonywać ten masaż, aby były efekty?

Najważniejsze jest, aby masaż wykonywać systematycznie. Proponuję zrobić serię 5 masaży raz na tydzień, a później, jeden raz na dwa tygodnie w celach podtrzymujących. Oczywiście serię można powtórzyć w dowolnym czasie, najważniejsze jest by nie było zbyt dużych przestojów między sesjami i aby masaż wykonywany był regularnie.

Jak długo trwa?

Sesja masażu Kobido trwa około 60 minut.

Czy masaż boli?

Jeśli mamy napięcia w mięśniach mimicznych to czasami w miejscach tych możemy odczuwać delikatny dyskomfort, ale z każdą kolejną sesją masażu jakiekolwiek pobolewania ustępują. Szybkie intensywne ruchy liftingujące, tak zwane „latające dłonie” mogą być odczuwalne na granicy bólu, jednak pomimo intensywności masażu można się przy nim głęboko zrelaksować.

Czy po masażu Kobido mogą wystąpić jakieś dolegliwości?

Masaż Kobido to swojego rodzaju gimnastyka mięśni twarzy, dlatego na drugi dzień możemy odczuwać lekkie dolegliwości bólowe w mięśniach, które szybko mijają. To jest taki sam efekt jak odczuwanie zakwasów w ciele po intensywnym treningu na siłowni. Zaraz po masażu skóra może być mocno czerwona i rozgrzana, jednak dolegliwość ta szybko mija, a czas zniknięcia zaczerwienienia zależny jest od typu cery.

Czy można połączyć masaż Kobido z innymi zabiegami kosmetycznymi?

Tak, możemy wykonać masaż Kobido razem z zabiegiem kosmetycznym. W Krakowskiej Farmie Urody bardzo lubimy łączyć japoński masaż z zabiegami na twarz marki Thalgo.

Rytuał Kobido

Rytuał Kobido

Zabieg zaczyna się od podwójnego oczyszczania skóry: zmywamy makijaż preparatem olejowym, a następnie żelem lub pianką, dzięki czemu skóra jest idealnie czysta. Następnie wykonywany jest delikatny peeling twarzy, a po nim masaż twarzy Kobido, po którym nałożona zostaje maska nawilżająca / ujędrniająca w płacie lub kremie. Skóra po masażu jest bardzo mocno rozgrzana, a maska położona na tak przygotowaną skórę świetnie się wchłania, przez co uzyskamy jeszcze lepszy efekt nawilżenia i ujędrnienia. W czasie, kiedy maska nawilża nam skórę, wykonywany jest masaż rąk i dłoni. Na końcu zabiegu aplikowany jest krem do twarzy.

Rytuał trwa 2h i kosztuje 290zł.

Zabieg Hyaluronic Marine firmy Thalgo z masażem Kobido

Zabieg zaczyna się masażem, przy którym klientka słyszy szum fal i czuje morską bryzę. Kolejnym krokiem jest demakijaż i peeling twarzy. Następnie przechodzi się do masażu Kobido, po którym aplikuje się dwie maski: MASKĘ W PŁATKACH LOCAL FILLER, która nakładana jest na widoczne zmarszczki wypełniając je, dzięki obecności kwasu hialuronowego i kompleksowi Argireline® (powoduje rozluźnienie mięśni mimicznych) oraz MASKĘ HIALURONOWĄ z ekstraktami z algi Chodrus Crispus, posiadającą bardzo mocne działanie nawilżające. W czasie, kiedy maska nawilża twarz wykonywany jest masaż rąk i dłoni. Zabieg kończy nałożenie kremu na twarz.

Rytuał trwa 2h i kosztuje 370 zł.

Zabieg Exceptional Time Ultime firmy Thalgo z masażem kobido ♥ ♥ ♥

Jest to moje ulubione połączenie. Jest to zabieg LUKSUSOWY, przeznaczony dla Pań po 40/45 roku życia, które uwielbiają być masowane, a jednocześnie chcą połączyć przeciwzmarszczkowe, ujędrniające i nawilżające efekty zabiegu kosmetycznego oraz mocno się zrelaksować. Zabieg zaczyna się masażem, przy którym klientka słyszy szum fal i czuje morską bryzę.

Kolejnym krokiem jest demakijaż i peeling twarzy. Następnie przechodzimy do masażu Kobido, który łączy się dodatkowo z masażem Thalgolift (masaż opracowany przez chirurga plastyka na mięśniach twarzy). W rezultacie twarz, szyję, kark, dekolt i głowę masuje się przez 80 min. Na tak przygotowaną skórę nakłada się maskę celulozową w płatkach. Maska jest bogata w kompleks przeciwstarzeniowy Age Reverse®, w którego skład wchodzi ekstrakt z figi egipskiej i naturalnych hormonów z alg oraz kwas hialuronowy. W czasie, kiedy maska ujędrnia i nawilża twarz, masowany jest dekolt, ręce i dłonie oraz nadal kark. Na końcu zabiegu nakładany jest bogaty w liczne substancje aktywne krem na skórę twarzy i krem pod oczy.

Rytuał trwa 2,15 min i kosztuje 450 zł.

Jeżeli zdecydujemy się na serię masaży Kobido, to również możemy zrobić zabieg kosmetyczny ujędrniająco /nawilżająco / przeciwzmarszczkowy, oddzielnie, pomiędzy masażami, co wzmocni dodatkowo efekt przeciwstarzeniowy.

Spodobał Ci się artykuł? Zainteresował Cię temat masażu Kobido ? W Krakowie przy ul. Piłsudskiego 6 w Farmie Urody nasze terapeutki chętnie spotkają się z Tobą na bezpłatnej konsultacji aby rozwinąć temat i odpowiedzieć na dodatkowe pytania.

A dodatkowo dla zainteresowanych tematem naturalnych terapii przeciwstarzeniowych oraz zdrowego stylu życia, zapraszamy na bloga Julity Bator. Autorki książek o zdrowym odżywianiu, w tym  bestsellera „ Zamień chemię na jedzenie ”. Na blogu można znaleźć wiele ciekawych informacji na temat odżywiania, ale przede wszystkim ważny dla nas wywiad z naszą specjalistką od masażu Kobido Anią Kamińską J

Autor:

mgr kosmetolog Anna Kamińska
Terapeuta Spa &Wallness o specjalności masaże orientalne